Jak część z Was wie, niektóre imprezy organizowane przez Vesper mają miejsce na Fortach w Piątnicy. Vesper organizuje jest zarówno na Forcie pierwszym, jak również trzecim, gdzie znajduje się nasza siedziba. Dzięki temu artykułowi poznacie całą historię Fortów w Piątnicy oraz lepiej poznacie ich strukturę.

Forty (I, II i III) były przygotowane do obrony okrężnej (w sytuacji odcięcia od zaopatrzenia). Posiadały własne kuchnie, piekarnie, ujęcie wody, piecowe ogrzewanie i spalinowy agregat prądotwórczy. Budowle forteczne wykonane były z betonu o grubości (ścian i stropów) od 1,5 do 2 metrów. Główne elementy budowlane fortu to: koszary szyjowe, schrony pogotowia bojowego i kaponiery (kojce, strzeleckie umieszczone w dnie fosy do obrony fortu po wtargnięciu na jego teren przeciwnika). Obiekty forteczne były połączone podziemnymi chodnikami (potenami). Promień całej Twierdzy Łomża wynosił 2,7 km.

Fort I Piątnica

Fort I, który jest najlepiej zachowany

fot. Urbex 21

 

Wał międzyfortowy z fosą ciągnący się od strony Narwi jest zniekształcony tylko nieznacznie. Wydaję się jednak, że procesy prowadzące do zniekształceń ciągle trwają. Znajduje się w tym wale zniszczony kojec flankujący podwórze fortu oraz fosę w stronę Narwi. Betonowe koszary szyjowe z kojcem skarpowym znajdują się w dobrym stanie i są stosunkowo mało zniszczone, nadając się niewątpliwie do adaptacji.

Cały Fort idealnie pokazuje film nakręcony przez Kamila z zaprzyjaźnionej grupy DBS Kolno.

Bramy na dziedziniec fortowy, wiodące z podwórza fortu przez koszary, są zamurowane z poprzebijanymi otworami, które zniekształcają całość. Dziedziniec fortowy otacza wał bojowy o wydzielonych stanowiskach artyleryjskich i odcinkach wyłącznie ręcznej broni ogniowej. Dziedziniec fortowy jest dobrze zachowany łącznie ze skarpami wałów, odarniowany, bez krzewów i drzew. Również w dobrym stanie znajdują się dwa kojce przeciwskarpowe połączone galerią z chodnikiem komunikacyjnym.

Można domniemywać połączenia kojców i galerii poterną osiową z koszarami. Powolnemu niszczeniu ulega wał między fortem I i II, w którym znajdują się dwie kazamaty betonowe. W stosunkowo dobrym stanie znajdują się również schrony pogotowia na międzypolu.

Forty Piątnica

Na mapie widzimy nie tylko Fort I, ale też pozostałe. Fort II to największy i najbardziej regularny z trzech fortów. Występują tu aż trzy kaponiery przeciwskarpowe. Tworzył on potężny zespół obronny, usytuowany na dominującym tu wysokim wzgórzu moreny czołowej, które w stosunku do brzegu niedaleko płynącej Narwi było wzniesione o 55 metrów. Fort III był lustrzanym odbiciem fortu I. Obecnie jest on najbardziej zniszczony. Dziedziniec fortowy zachowany jest w całości i ujęty wałami bojowymi; jedynie południowo - wschodni schron pogotowia jest lekko popękany od eksplozji, drugi schron w lepszym stanie. Był to obszar koncentracji armii carskiej. Zespół 3 połączonych siecią podziemi fortów. O tych fortach artykuły powstaną wkrótce w miarę zainteresowania.

Jak wygląda Fort I w nieco bardziej humorystyczny sposób możecie zobaczyć również na reportażu portalu mylomza.pl organizowanej przez Nas imprezy CIOS W PLECY. Jej sequel odbędzie się już tej jesieni.

Po więcej zdjęć z Operacji CIOS W PLECY zapraszamy do naszej galerii zdjęć.

Mała ciekawostka: w podziemiach (niektóre jeszcze nie tak dawno dostępne, głębokie na jakieś 2-3 piętra) jest dużo zamurowanych chodników, które nie były zbadane tylko od ręki zamurowane. Ostatnie głębokie chodniki zamurowano w latach '80 po serii wypadków (dwie osoby wpadły do ukrytych studni, a może to były szyby - tego nie wiem). Forty które są dostępne w tej chwili są praktycznie całkowicie bezpieczne.

Więcej zdjęć Fortu I:


Close Menu